Doświadczeni pracownicy poszukiwani - Rola wieku w procesie rekrutacji - Lauren Peso Polska S.A.

Doświadczeni pracownicy poszukiwani

Przeglądając oferty pracy wszystkich branż, w większości z nich dostrzec można punkt dotyczący doświadczenia. Formy tego wymagania są różne. Czasem pojawia się lakoniczna adnotacja „wymagane doświadczenie w branży”, często zaś umieszczane są określenia konkretnego przedziału czasowego, którego pracodawca wymaga od kandydata –  conajmniej 1 rok lub w przypadku bardziej odpowiedzialnych stanowisk 2-5 lat, zaś przy ofertach menadżerskich nawet 10-15 lat doświadczenia w prowadzeniu zespołu.

Pracodawcy poszukują doświadczonych pracowników

Zdarza się, że młodzi ludzie, zaraz po ukończeniu szkoły próbują aplikować na stanowiska, w których praktyka w danej branży jest wymagana. Często jednak – nie ma to sensu. W ofercie określamy konkretne wymagania, w tym co najmniej dwuletnią praktykę w branży, a w odpowiedzi dostajemy tysiące CV od uczniów i studentów pierwszych lat studiów - oczywiście od razu wszystkie takie dokumenty lądują w koszu- zdradza nam menadżer jednej z firm budowlanych.

Większość pracodawców najchętniej decyduje się na zatrudnienie osoby, która ma za sobą konkretne, najlepiej przebyte w danej dziedzinie i na podobnym stanowisku – doświadczenie. Widzimy, że zgłaszający się do nas pracodawcy poszukujący nowych pracowników, chcą ludzi, którzy mają już pojęcie o branży, pracowali kilka lat, potrafią działać w zespole. Doświadczenie jest jednym z pierwszych warunków, który przedstawiają w fazie przygotowywania ofert - mówi osoba pracująca w dziale HR dużej firmy szkoleniowo-doradczej.

Zatrudnię od zaraz

Pracownik aktywny zawodowo od kilku lat ma dużo większe umiejętności niż ten  wchodzący dopiero na rynek pracy. Praktyka daje nie tylko możliwość poznania zasad działania na konkretnym stanowisku, lecz przede wszystkim pozwala na zdobycie umiejętności, których często nie sposób  nauczyć się w szkole i na studiach – zdolność pracy w zespole i pod presją czasu, opanowanie w kontaktach międzyludzkich, umiejętność zorganizowania własnego czasu, poczucie odpowiedzialności za powierzone zadania, samodyscyplina. Osoba doświadczona potrafi znaleźć się w środowisku pracy, potrafi dzielić się swoją wiedzą, nie potrzebuje wiele czasu na zaaklimatyzowanie się i zna zasady obowiązujące w środowisku zawodowym.

Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami mającymi za sobą kilka lat pracy są zupełnie inne od tych z naturszczykami, kandydaci z doświadczeniem są dużo spokojniejsi, potrafią jaśniej przekazać swoje umiejętności a także oczekiwania - mówi pracownik firmy zajmującej się rekrutacją. Potrzeba na rynku pracy doświadczonych osób stanowi kontrargument dla przekonania, iż ludzie w średnim wieku mają niewielkie szanse na znalezienie zatrudnienia. Chciałbym znaleźć osobę po pięćdziesiątce, mającą za sobą wiele lat pracy w mojej branży, znającej się na tym co robi, pewnej. Takiego kogoś zatrudniłbym od zaraz. - zdradza szef dużej firmy.

Kompetencje jak na dłoni

Z wiekiem wiążą się istotne zmiany w podejściu do życia - zwiększa się poczucie odpowiedzialności i opanowania. To cechy niezwykle ważne u każdego pracownika. Często słyszymy, że klienci chętniej rozmawiają z osobami dojrzałymi – wydają się bardziej kompetentni - mówią pracodawcy. Ostatnio, między innymi dzięki unijnym funduszom, w Polsce prowadzonych jest kilka programów na rzecz promocji zatrudnienia osób dojrzałych, po czterdziestym i po pięćdziesiątym roku życia. Pracodawcy decydujący się na zatrudnienie dojrzałego pracownika mogą dzięki nim otrzymać ulgi podatkowe, sami kandydaci mają zaś okazję uczestniczenia w szkoleniach, oferowane jest im także stałe wsparcie specjalistów. Projekty takie idealnie odpowiadają zarówno potrzebom pracodawców – dla których doświadczenie jest niezbędne i kandydatów – chcących znaleźć dobrą pracę. Trzeba by wielu uświadomiło sobie, że nie sposób znaleźć pracownika przed trzydziestką, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży.

Wciąż w cenie

Wspomnieć należy również o ewentualnych minusach. Często mówi się, że osoba z wieloletnim doświadczeniem zawodowym traci zapał, przestaje działać kreatywnie i popada w rutynę. Nie można jednak generalizować, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, a przecież brak kreatywności i rutyna zdarzają się nawet mniej doświadczonym pracownikom.

Udokumentowana praktyka kandydata starającego się o pracę jest ciągle niezwykle ważnym atutem dla każdego pracodawcy. Daje swoistą pewność, że dana osoba na oferowanym stanowisku szybko się odnajdzie, będzie odpowiedzialnie podchodzić do swojej pracy i poradzi sobie z postawionymi wymaganiami. Oczywiście, ważne aby spełniała także inne oczekiwania postawione w procesie rekrutacyjnym, jednak – jak podsumowuje nasz rozmówca z działu HR -  Faktem jest, że doświadczenie wciąż jest w cenie.

hr strefa wiedzy zobacz wszystkie
„Jeśli robisz to co zawsze robiłeś, dostaniesz w zamian to, co zawsze dostajesz”- Henry Ford.
wiecej
Choć minęło ponad 30 lat od czasów, gdy nasza gospodarka uległa transformacji otwierając się na kapitalizm, do dziś w niektórych firmach możemy spotkać przestarzały
wiecej