Nowy pracownik a kultura organizacyjna - hr - Lauren Peso Polska S.A.

Nowy pracownik a kultura organizacyjna

Tak naprawdę, jednym z głównych zadań świeżo upieczonego pracownika jest przyswojenie kultury organizacyjnej firmy w której rozpoczął nową pracę.

Z czasem, adaptujący się pracownicy będą mniej lub bardziej* przejmować, kopiować, naśladować i wchłaniać poszczególne elementy kultury organizacyjnej firmy, które będąc na początku potencjalną barierą i źródłem stresu, następnie stają się drogowskazem, takim know-how, jak faktycznie być częścią organizacji, określa zasady kto, kiedy i co może, tym samym – kształtując zachowanie.

Na kulturę organizacyjną składają się następujące elementy:

-symbole (np. hasło, którym firma reklamuje się, skracanie nazwy firmy, dress code)
-misja (opisuje kierunek w jakim działa firma, jest ujęciem wizji i deklaracją podstawowych wartości przedsiębiorstwa, misja może być też symbolem)
-język (specyficzny sposób mówienia, żargon i skróty językowe)
-mity (np. historia powstania firmy, opowieści związane z różnymi wydarzeniami w życiu organizacji)
-osoby znaczące (osoby cieszące się dużym szacunkiem i autorytetem, stanowiący tym samym wzór dla innych).
-rytuały (np. sposób przywitania nowego pracownika, obchodzenie rocznic urodzin danego pracownika na forum przedsiębiorstwa)

Zazwyczaj w przypadku małych firm możemy mówić o jednej spójnej i wyraźnie zarysowanej kulturze organizacyjnej. Plusy są takie, iż pracownik zazwyczaj się szybciej adaptuje (dostaje jasne i sztywne procedury), minusy – im większe usztywnienie, tym trudniej wprowadzić innowacyjność i złamać schemat, co łatwiej udaje się w firmach, w których kultura organizacyjna nie przyjmuje ściśle określonych procedur.

Kultura organizacyjna może sprzyjać lepszej integracji. Przede wszystkim usprawnia się komunikacja w momencie, gdy ujednolici się sposób komunikowania, nowy pracownik dowiaduje się, w jaki sposób układać relacje z przełożonym (np. na ile mogę sobie pozwolić krytykując?), tworzą się nowe koleżeńskie relacje oparte na wyznawaniu tych samych wartości i wspólnym doświadczeniu.                                                                        

Kultura organizacyjna jest bardzo istotnym „graczem” już podczas rekrutacji i selekcji kandydatów. Specjaliści ds. HR, choć to niełatwe zadanie, dążą do zidentyfikowania podstawowych wartości, przyzwyczajeń behawioralnych (np. sposób radzenia sobie z konfliktami) czy językowych potencjalnego pracownika, będąc świadomymi tego, iż za duże rozbieżności mogą w przyszłości zaowocować obopólnym rozczarowaniem i niesatysfakcjonującą współpracą. 

Sami kandydaci czasem „selekcjonują” firmy, do których składają dokumenty aplikacyjne. Często pierwszym kontaktem z daną organizacją jest strona internetowa. Dlatego tak ważne jest, by firmowa www była m.in. wizytówką kultury organizacyjnej, zawierała historię firmy, opis misji (Jakie są nasze cele? Czym się wyróżniamy?, Co proponujemy unikatowego? W jakim kierunku zmierzamy?), różne istotne symbole czy przedstawienie osób znaczących.

*/Za J. Pencem, 2000/ Wyznacznikami zdolności adaptacyjnej człowieka są jego: potencjał (uzdolnienia), osobowość i sposób postrzegania świata (percepcja).

hr strefa wiedzy zobacz wszystkie
„Jeśli robisz to co zawsze robiłeś, dostaniesz w zamian to, co zawsze dostajesz”- Henry Ford.
wiecej
Choć minęło ponad 30 lat od czasów, gdy nasza gospodarka uległa transformacji otwierając się na kapitalizm, do dziś w niektórych firmach możemy spotkać przestarzały
wiecej