Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie

Prędzej czy później każda osoba stojąca na kierowniczym stanowisku musi zmierzyć się z tym wyzwaniem. Nie ważne, w jak dobrych relacjach pozostajemy z pracownikami, jak sprawny zespół udało nam się zbudować, jak wysokiej klasy ekspertów zwerbowaliśmy – rynek zmienia się przecież z dnia na dzień, i każde przedsiębiorstwo, które chce pozostać przedsiębiorstwem konkurencyjnym, musi od czasu do czasu dokonywać modyfikacji w strukturze zatrudnienia. I jeśli nawet pracownikowi, który się nie sprawdził, trudno jest powiedzieć, że niestety musimy zakończyć współpracę – w tych wypadkach, kiedy takich zastrzeżeń nie ma, sytuacja staję się jeszcze bardziej złożona. Szczególnie, jeśli z daną osoba łączą nas budowane przez kilka lat zawodowe relacje i jeśli faktycznie – oprócz restrukturyzacji - nie ma żadnego innego powodu, by danego pracownika zwolnić. Chyba każdy menedżer czuje w takich momentach wyrzuty sumienia. Szczęśliwie jednak i nowoczesny biznes powoli się humanizuje. Jedną z nowinek, które przybyły do nas z Zachodu, jest tzw. outplacement pracowników, czyli system strategii HR, zwiększających elastyczność odejścia i ułatwiających powtórne odnalezienie się na rynku pracy.

Wbrew pozorom: stawka do wygrania wcale nie jest bagatelna. Także w Polsce coraz bardziej liczy się opinia, jaką cieszy się przedsiębiorstwo w oczach potencjalnych pracowników. Nie miejmy wątpliwości – dla prawdziwego specjalisty opinia taka może być kluczowo ważna w podejmowaniu decyzji u podjęciu współpracy. To jednak tylko najbardziej widoczna ze wszystkich korzyści płynących z outplacementu pracowników. Drugą – dalece ważniejszą – jest znaczna poprawa PRowego wizerunku. Chyba wszyscy już zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna na rynku jest opinia o marce. Przedsiębiorcy wydają olbrzymie pieniądze na kreowanie dobrego wizerunku brandu, co rusz powstają nowe marketingowe kampanie. Outplacement również jest jednym z takich działań: wszak firma, która będzie cieszyła się dobra opinią także zwalnianych pracowników, bardzo łatwo może przekuć ten kapitał w dalszą dynamizację swojego rozwoju.

Nie należy przy tym oczywiście pomijać także współczynnika ludzkiego. Mówi się, że w biznesie nie ma żadnych sentymentów – a chyba jednak powinny być. Wychodzimy już przecież z fazy drapieżnego kapitalizmu i coraz powszechniejsze jest przekonanie, że życie ludzkie nie kończy się na płaszczyźnie zawodowej. Okazuje się, że warto zmniejszyć zyski dla uzyskania innej korzyści. Ot, chociażby jak w omawianym wypadku – obopólnej korzyści psychologicznej.

Na czym polega w swojej istocie outplacement? Obecnie to dość złożony system. Zajrzeliśmy na stronę jednego z liderów w tym zakresie, przedsiębiorstwa Lauren Peso Polska SA. W skład sprawnie zorganizowanego outplacementu wchodzą nie tylko rozmaite zabiegi psychologiczne – obejmujące przede wszystkim strategie motywacyjne, umożliwiające podtrzymanie dobrej samooceny zwalnianego pracownika – ale także kursy i szkolenia, pozwalające odnaleźć się na nowoczesnym rynku pracy, a często i bezpośrednie interwencje, sprzyjające znalezieniu nowego pracodawcy. W istocie, trudno scharakteryzować poszczególne narzędzia wchodzące w skład arsenału HRowców - szczególnie, że w tym wypadku synergia działań jest ważniejsza niż gdziekolwiek indziej. Finalnie liczy się umiejętne połączenie mikro- i makro skali, dzięki któremu można najkrótszą drogą przeprowadzić daną osobę przez pułapki psychologiczne, by ostatecznie doprowadzić ją do znalezienia nowej pracy. Na naszym rynku wciąż mało firm oferuje pomoc w tego typu działaniach. Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja ta szybko ulegnie zmianie.

Cieszy natomiast fakt, że zainteresowanie usługami z zakresu outplacementu pracowników rośnie z miesiąca na miesiąc. Dobrze przecież mieć świadomość, że zwalniane osoby nie są pozostawiane samym sobie – ale że życie zawodowe może zachować pewną ciągłość, łatwo przekładającą się zresztą na osiągane przez gospodarkę rezultaty.

hr strefa wiedzy zobacz wszystkie
Czyli co wpływa na poziom motywacji pracowników
wiecej
Jak znaleźć idealną pracę po szkole?
wiecej