Praktyka ze szczyptą teorii - szkolenia - Lauren Peso Polska S.A.

Praktyka ze szczyptą teorii

Prawdziwy trener, to ten, kto żyje swoja pasją i zainteresowaniami. To ten, kto dzieli się swoim warsztatem mając świadomość, iż w niczym mu to nie umniejszy – a wręcz przeciwnie. 

Andrzej Zdanowski, trener Lauren Peso Polska SA, jest jedną z takich osób.  Wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie i dzieląc się z czytelnikami tajnikami swojej pracy, stworzył przewodnik, będący niezwykle użytecznym narzędziem – praktycznym kompendium z niezbędną szczyptą teorii.

Wywiad z Andrzejem Zdanowskim - trenerem Lauren Peso Polska S.A. o autorskim kompendium wiedzy trenerskiejSkąd pomysł na stworzenie poradnika wiedzy trenerskiej? Jak pisało Ci się ten tekst?

Pod koniec ubiegłego roku zadzwoniła do mnie Olga Koc, Wiceprezes Zarządu Treco Sp. z o.o.,  portalu internetowego dla trenerów. Została mi przedstawiona   propozycja napisania  poradnika – Kompendium Treco. Bez zastanowienia wybrałem temat typów osobowości. Zagadnienia te ciekawią mnie już od dawna. Od dawna mnie to ciekawi, fascynuje i staram się jak najdokładniej zrozumieć powody i przyczyny zachowań ludzkich oraz motywacje podejmowania przez nas takich, a nie innych decyzji.

Zarządzając zespołami, sukcesy jakie wspólnie osiągaliśmy, opierałem na dwóch filarach: typ osobowości i odpowiednia motywacja. Dzięki temu miałem możliwość wykorzystania całego potencjału, jaki drzemał w moich ludziach. Pisanie sprawia mi ogromną przyjemność i satysfakcję. Tak było odkąd pamiętam. Zawsze miałem ogromną wyobraźnię i chęć tworzenia. W szkole podstawowej pisałem opowiadania „z dreszczykiem” (zachowała je sobie moja pani polonistka), lub też rysowałem komiksy.

Tekst kompendium pisało mi się przede wszystkim... szybko. Nie licząc przerw, spowodowanych zwykłym lenistwem i odkładaniem „na później", zajęło mi to okołu pięciu dni, z ponad miesiąca czasu, który miałem na to przeznaczone. Gdyby nie motywacja Olgi zapewne jeszcze bym „pisał"! Pisanie, jak każda praca, powinno przede wszystkim sprawiać frajdę. Zaczynałem więc swą pracę gdy czułem, że tak właśnie jest. Miałem ten komfort i  ułatwienie,  iż kompendium to w 80 % przykłady praktyczne i tylko w 20 % niezbędna teoria wprowadzająca w temat.

Czym jest samo Kompendium Treco?

Kompendium jest zbiorem moich osobistych doświadczeń. Jest poradnikiem pełnym humoru, życiowych przykładów i zabawnych rysunków – poradnikiem  na temat typologii osobowości. Zawiera w sobie gotowy scenariusz uniwersalnego tematu, który można włączyć do wielu szkoleń. Materiał ten, oprócz koniecznej teorii, którą spraktykowałem na własnych przykładach, zawiera ćwiczenia, zadania, historyjki, schematy i rysunki obrazujące zawartą tam treść w przystępny sposób.

Typy osobowości to jeden z pewnych elementów programu jeśli chodzi o szkolenia. Umiejętny dobór przykładów i scenek, pozwala na dopasowanie się do wielu omawianych tematów. Ogromnym plusem jest możliwość wykorzystania ich na wielu płaszczyznach: w komunikacji, negocjacjach, motywacji, technikach sprzedaży, szkoleniach menadżerskich. Ważną dla mnie kwestią był dobór odpowiednich przykładów, które w tym opracowaniu zawarłem. To bardzo wdzięczny temat, otwierający ludziom oczy na to, dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej, pomagając tym samym odpowiedzieć na pytania „z czego to wynika?” oraz „jak to wykorzystać?”.

Czy taką „wiedzę magiczną" da się zawrzeć na kilku stronach?

Żartobliwie mówiąc - mam nadzieje, iż mi się to udało. A mówiąc poważniej, jest to rzeczywiście zbyt obszerny temat, by zawrzeć go nawet na kilkudziesięciu stronach. Kompendium to taki „gotowiec" do poprowadzenia szkolenia z tematyki typów osobowości. Jest w nim wszystko, co jest do określonego szkolenia niezbędne. Taki był cel mojej pracy. Natomiast osoby chcące pogłębić swoją wiedzę, powinny oczywiście sięgnąć do książek naukowych o tej tematyce.

Do kogo skierowany jest  Twój tekst?

Swoje kompendium kieruję bezpośrednio do trenerów, ale faktem jest, iż po poradnik powinny sięgać wszystkie te osoby, które zawodowo pracują z ludźmi, wymagają od nich nowych pomysłów, efektywności, zwiększonej motywacji, nastawienia na osiąganie celów, dbałości o klienta. Wiedza ta przyda się również osobom pracującym w handlu, będzie użyteczna podczas kontaktów z klientami i przedstawicielami - czyli w codziennej pracy handlowca. Przyda się menadżerom, wspierając ich w pełnym wykorzystaniu potencjału podległego im zespołu, partnerom w poprawie relacji w swoich związkach, a także każdemu z nas  w codziennej komunikacji z napotykanymi na swej drodze ludźmi.

Wielu trenerów niechętnie dzieli się tajemnymi wiadomościami i doświadczeniami. Co skłoniło Cię do innego podejścia do sprawy?

To pytanie zadał mi dwa dni temu Marcin Kocyba, bliska mi i ceniona przeze mnie osoba – przede wszystkim za charakter, poczucie humoru i podejście do pracy.

Wiem,  iż łatwo zauważyć ten problem z trenerami. Chronią oni swój warsztat, wiedzę i tak zwane „tajemne wiadomości”, sekrety swej pracy. Ja osobiście znam również kilka osób, chętnie dzielących się swoimi materiałami, ćwiczeniami, czy też pomysłami, które można wykorzystać podczas szkoleń.

Osobiście uważam, że działania takie przynoszą wiele korzyści dla samych trenerów. Motywuje to bowiem do ciągłego dokształcania się, poszukiwania nowych rozwiązań, tworzenia case'ów, scenek, nowych scenariuszy. Wiedza na tematy sprzedażowe szybko staje się przestarzała, sam  rynek szkoleń ciągle ewoluuje i my, trenerzy, nie możemy stać w miejscu – klienci oczekują od nas czegoś więcej.

Dzięki presji ciągłego rozwoju, unikamy wpadania w rutynę i schematy. Czy nie takich umiejętności uczymy podczas szkoleń? Poszukiwania nowych rozwiązań, kreatywności i bycia gotowym na każdą sytuację? Mam w głowie jeszcze wiele niewykorzystanych pomysłów i przykładów, dzięki którym prowadzony przeze mnie temat typologii osobowości będzie dla uczestników nadal atrakcyjny, interesujący i wciągający. Zresztą tak właśnie odpowiedziałem Marcinowi.

Najmilszym sygnałem świadczącym o tym, iż kompendium jest wykorzystywane przez innych trenerów, będą usłyszane przeze mnie na szkoleniu słowa: „Andrzej to już kiedyś mieliśmy!". Obiecuję - będę gotowy i nie dam się zaskoczyć!

2011-02-07
aktualnosci zobacz wszystkie Lauren Peso
2021-03-15
AC/DC – poznaj najskuteczniejszą metodę oceny pracowników!
wiecej
aktualnosci zobacz wszystkie
W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, które charakteryzuje się szybkimi zmianami technologicznymi i rosnącymi oczekiwaniami klientów.
wiecej