Gramy w jednej drużynie

Chcemy mówić o biznesie – ale może warto zacząć nietypowo. Od sportu.

Budowa zgranego zespołu jest podstawą sukcesu firmy - nowy artykuł Lauren Peso Polska S.A.Wszyscy, trochę śledzący rozgrywki piłki nożnej, zdają sobie sprawę z faktu, że kupno najlepszych zawodników nie gwarantuje sukcesów. Coraz częściej możemy śledzić podobne eksperymenty – pojawia się jakiś bogaty inwestor, mający fanaberię stworzyć własny zespół piłkarski. W grę wchodzą pieniądze, o których nigdy nie śniło się pozostałym drużynom, nawet tym o ugruntowanej już renomie. Dokonywane są dziesiątki transferów, ściągane są futbolowe gwiazdy z całego świata. Oczekiwania są olbrzymie. Realne osiągnięcia – poniżej poziomu krytyki. Okazuje się, że bez dużej dawki cierpliwości – oraz trenera, potrafiącego odpowiednio przygotować zespół – nie sposób mierzyć się zresztą stawki, nawet, jeśli drużyna naszpikowana jest gwiazdami. Najlepszych również trzeba ułożyć tak, żeby potrafili wspólnie osiągać cel. W świecie biznesu jest identycznie.

Zatrudnienie kandydatów o odpowiednich referencjach, z bogatym portfolio oraz chęcią do podejmowania nowych wyzwań – może być tylko wstępem. Szczególnie w epoce kryzysu - gdy przed przedsiębiorstwami stają nowe, nieznane dotąd wyzwania - zintegrowana praca całego zespołu, wzajemne wsparcie, i determinacja, by sukcesy odnosić wspólnie, są podstawowymi warunkami, pozwalającym na podjęcie skutecznej rywalizacji z konkurencją. Dopiero zdolność wysoce elastycznego dopasowania się ekipy do kolejnych wyzwań jest potwierdzeniem jej kompetencji.

Czasami integracja zespołu dokonuje się sama. Jeśli jego członkowie z miejsca dobrze się dogadują, mają podobne zainteresowania, potrafią sprawnie współpracować – wszystko jest na dobrej drodze. To jednak rzadkość. Dlatego właśnie we współczesnym biznesie rośnie pozycja menedżerów. Również w tym wypadku jest zupełnie jak w piłce nożnej – tam także najlepsi trenerzy są towarem deficytowym. Menedżerowi nie wystarczy przecież sucha, teoretyczna wiedza – potrzebny jest bogaty arsenał technik, umiejętność dobrej definicji sytuacji, talent w przekładaniu wiedzy na język praktyki... cały szereg trudno definiowalnych cech. W większości jednak możliwych do wyszkolenia. Jeden ze specjalistów Lauren Peso Polska, firmy zajmującej się przygotowaniem synergicznych narzędzi HR, mówi: „dość powszechnie panuje opinia, że umiejętność zarządzania ludzi jest kwestią wrodzonego talentu. To fałsz. Nawet najbardziej utalentowany menedżer musi nabyć zestawu odpowiednich instrumentów, które pozwolą mu na skuteczną pracę. Nawet osoba, nie posiadająca ani krzty talentu, może stać się ekspertem, jeśli z zaangażowaniem i pasją podejdzie do kwestii podwyższania kwalifikacji”. W istocie przecież wszyscy zaczynają od zera. O tym, kto sprawdzi się jako menadżer, przesądza dopiero praktyka.

Budowa zgranego zespołu jest podstawą sukcesu firmy - nowy artykuł Lauren Peso Polska S.A.Często zresztą, jeśli zespół ma pracować ze sobą na dłuższą metę, a osiągane wyniki muszą zachować najwyższą konkurencyjność, bieżące zarządzenie zespołem nie wystarcza. By sobie wzajemnie pomagać, pracownicy muszą się ze sobą dobrze czuć. Po prostu. Z tego względu organizuje się wyjazdy integracyjne i towarzyskie spotkania, z tego względu pracownicy co chwila wychodzą na wspólnego papierosa. Ze względu na ilość wspólnie spędzanych godzin miejsce pracy staje się drugim domem. Również tutaj eksperci od HR zalecają jednak staranny dobór sposobów organizacji czasu. Wyjazd integracyjny może być okazją nie tylko do  pogłębienia relacji towarzyskich, ale i swoich kompetencji – a wspólne spotkanie może stać się pretekstem do udziału w szkoleniu. Brzmi dość niewiarygodnie – ale chyba dlatego, że wciąż dysponujemy przestarzałym wyobrażeniem o imprezie integracyjnej. Ekspert Lauren Peso Polska wskazuje cały szereg możliwości, które sprawiają najzwyklejszą frajdę – jak rafting, paintball, żagle albo gry strategiczne, – a jednocześnie stają się doskonałą okazją do poprawy wewnątrzgrupowych relacji. Zdaje się zresztą, że właśnie umiejętne wykorzystanie rozmaitych sposobów wypoczynku, by od środka budować zespół, jest formułą, która najlepiej sprawdza się w praktyce.

Jak ważne jest współdziałanie, by osiągać założony cel, wskazuje radość grupy z osiągniętego wyniku. Piłkarze po wygranym meczu padają sobie w objęcia, zdają się mówić: „Tak, zrobiliśmy to razem, udało się, dalej – w tę samą stronę”.

W pracy codziennej jest identycznie - warto więc skorzystać z tej lekcji. Jeśli jest sposób, by przezwyciężyć kryzys, to jest nim zgrany zespół.

aktualnosci zobacz wszystkie
2020-08-12
Zapraszamy na webinarium „Kodeks postępowania administracyjnego a COVID-19”, które odbędzie się 17 września 2020 r. w godzinach 9:00-14:00.
wiecej
aktualnosci zobacz wszystkie
Wymagania psychologiczne, stosunki międzyludzkie, szanse rozwoju - uległy zmianom.
wiecej