Szkolenia nie są mi potrzebne - Wiem wszystko i umiem wszystko - Lauren Peso Polska S.A.

Szkolenia nie są mi potrzebne

Między zdaniem „Szkolenia nie są potrzebne”, a „Wiem wszystko i umiem wszystko” można postawić znak równości.

Pytanie, czy wszechwiedza i „wszechumiejętności” są możliwe…?!

Nawet, jeśli w jakiejś dziedzinie osiągniemy poziom mistrzostwa, to przecież nie jesteśmy jak samoaktualizujące się wtyczki w przeglądarce, które na bieżąco i automatycznie wzbogacają się o nowe funkcjonalności. Wiedza często ulega przedawnieniu, na rynku królują wciąż nowe trendy, a na pewne sprawy warto nabrać po prostu świeżego spojrzenia. ZMIANA oraz podatki są podobno jedyną stałą w biznesie...

Ciekawe, acz trochę przewrotne, jest perskie przysłowie:

„Przyznanie się do niewiedzy - to wiedza;
a do niemocy - moc…"

Jesteśmy firmą szkoleniowo – doradczą, która każdego dnia przebywa na froncie dążeń rozwojowych. Z naszych obserwacji wynika, że coraz większa staje się potrzeba doskonalenia, nabywania wiedzy, szkoleń pracowniczych... Misję prowadzenia profesjonalnych warsztatów można opisać słowami Feliksa Feldheima:

„Wiedza jest skarbem,
a praktyka jest kluczem do niego.”

Nie wystarczy więc sama wiedza teoretyczna. Najlepiej wykuć z niej umiejętności, które z powodzeniem będzie można wykorzystywać czy to w życiu zawodowym czy też osobistym. Szkolenia polegają właśnie na kształtowanie UMIEJĘTNOŚCI PRAKTYCZNYCH. Podbudowa teoretyczna powinna zajmować ok. 20% treningu, a resztę czasu - całe 80% szkolenia powinny wypełniać liczne CIEKAWE ćwiczenia oparte o różne metody treningowe.

Z dobrych szkoleń opłaca się rwać garściami ile się da praktycznej wiedzy dla siebie. Zgodnie z modelowaniem w NLP – jeśli jeden człowiek coś umie (np. trener szkoleń), to mogą to zrobić niemal wszyscy!

Nurtujące pytania

Często pojawiają się pytania: „Co będę z tego miał?”, „Jakie mogę odnieść korzyści ze szkoleń?”, „Szkolenia są drogie. Czy pieniądze się zwrócą?”…

Zaczynając od ostatniego pytania...

Tak – pieniądze się zwrócą. Jednak warunkiem, by wydane pieniądze okazały się INWESTYCJĄ , by faktycznie pracodawca i pracownik "coś z tego miał", by innymi słowy: odnieśli korzyść, jest:

  • profesjonalnie i wnikliwie przeprowadzona analiza potrzeb u Klienta i na tej podstawie...
  • ...adekwatnie zaprojektowany program szkolenia, następnie...
  • ...przeprowadzenie przez profesjonalnego trenera dynamicznego treningu. Nie bez znaczenia jest też... .
  • ...raport poszkoleniowy zawierający m.in. wnioski dotyczące szkolenia, poziomu wiedzy uczestników po treningu i... problemy, pytania i obszary, które należałoby eksplorować w dalszym cyklu rozwojowym firmy,
  • ewaluacja szkolenia.

Trener doskonały

Podstawą dobrze przeprowadzonego treningu jest zarówno świetne przygotowanie merytoryczne szkoleniowca, jego wiedza i – bogate DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE dotyczące zagadnień, z których szkoli oraz doskonałe umiejętności prowadzenia warsztatów.

Cóż nam z prawdziwego eksperta w dziedzinie analiz finansowych, jeśli nie potrafi transmitować trudnej wiedzy w sposób przystępny i ciekawy?! Z drugiej strony:  na warsztatach z motywowania dla menedżerów, cóż nam po szkoleniowcu, który ma doskonałe umiejętności psychospołeczne, który skończył niejedną szkołę trenerską, ale nigdy nie zarządzał zespołem i tak naprawdę na własnej skórze nie poczuł tych problemów, z którymi muszą w codziennej pracy borykać się uczestnicy szkolenia...?!

Trener doskonały to trener – praktyk, który ma swoje określone specjalizacje treningowe, który stale się rozwija, który ma Osobowość, a jednocześnie potrafi na jakiś czas przestać być gwiazdą, by następnie znów jako autorytet na sali szkoleniowej udzielać uczestnikom prawdziwych informacji zwrotnych. Do tego - dobra autoprezentacja zmieszana z autentycznością i dużą dozą elastyczności. Trener jest jak kameleon - zmienia  się w zależności od grupy uczestników (liczebności, stanowisk etc.), tematyki szkolenia i  przebiegu jako takiego.

Korzyści, korzyści

W korzyściach wynikających ze szkoleń piękne jest właśnie to, że pewne cele osiąga i firma, i pracownik. Każda strona może wynieść coś dla siebie. Oto pewne ogólne korzyści, które płyną ze szkoleń:

  • wzbogacenie/uaktualnienie wiedzy i zdobycie praktycznych umiejętności pracowników, co z kolei pociąga większą efektywność ich pracy,
  • poprawienie komunikacji wewnętrznej organizacji,
  • firma umożliwiająca pracownikom brania udziału w szkoleniach zyskuje status organizacji dbającej o personel (czynnik motywacyjny dla zespołu pracowniczego), większy prestiż firmy,
  • pracownicy mocniej utożsamiają się ze swoim miejscem pracy (misją i celami firmy),
  • poprawa relacji miedzy pracownikami (integracja) i lepsze stosunki na linii pracownik - pracodawca,
  • zmniejszenie fluktuacji pracowników...
...a to wszystko ma odbicie we wzroście zysków firmy .
I właśnie ta kwestia jest niezbitym argumentem, że naprawdę warto się szkolić, warto inwestować w rozwój pracowników, bo ma on mniej lub bardziej bezpośredni wpływ na lepsze prosperowanie firmy.
aktualnosci zobacz wszystkie Lauren Peso
2021-03-15
AC/DC – poznaj najskuteczniejszą metodę oceny pracowników!
wiecej
aktualnosci zobacz wszystkie
W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, które charakteryzuje się szybkimi zmianami technologicznymi i rosnącymi oczekiwaniami klientów.
wiecej