Motywacja i automotywacja

motywacja lauren peso

Jak znaleźć w sobie motywację do pracy, osiągania celów i realizowania swoich planów? Planów życiowych o których potrafimy przeważnie jedynie mówić? Większości z nas znane jest powiedzenie – „żeby mi się tak chciało jak mi się nie chce”. Moje hasło to „sprawiam by ludziom chciało się CHCIEĆ”.

Cały czas pracowałem i pracuję nad automotywacją i motywacją moich współpracowników, partnerów. Kiedyś zastanawiałem się dlaczego jedni osiągają cele, sukcesy a inni nie? Podpatrywałem. Oczywiście szukałem wymówek – ten bogaty z domu, tamten ma znajomości, kolejny jest przystojniejszy, mądrzejszy, młodszy itd. W końcu zacząłem patrzeć inaczej i przestałem się porównywać do innych. Dużo się zmieniło.

W biznesie zauważyłem, że mogę wyposażyć moich pracowników w najlepsze narzędzia w postaci dobrego samochodu, telefonów, sprzętu, szkoleń. Jednak jeśli im nie będzie się chciało tego wykorzystać – nie osiągnę takiej efektywności jak bym mógł.

Szukałem więc co każdego z nas motywuje i robiłem wszystko by moim ludziom pomagać w wyznaczaniu i realizacji celu do którego mogą dążyć…

Jaka jest odpowiedź na pytanie „co jest dla Ciebie ważne?” W większości „rodzina i zdrowie.”

W tym tonie składamy sobie życzenia:

- Synku życzę Ci zadowolenia z rodziny, szczęścia, i zdrowia. Mówi moja Mama.

Na co odpowiadam przekornie

Mamo a kasa? Pamiętaj że chcę samochód zmienić.

- Przestań mnie denerwować. Zdrowie najważniejsze!

- Ale ja mam zdrowie!

- Tak, już Ty masz zdrowie , spójrz na siebie i nie gadaj głupot

Tak to wygląda.

Życzymy sobie tego, bo jest to w życiu ważne. Skoro tak, to jakie podejmujemy, DZIAŁANIA by zadbać o zdrowie? Znaleźć czas dla rodziny? No i szczęście – na co kompletnie nie mamy wpływu.

Co więc jest nam potrzebne by poderwać się do działania? Czym jest ta cała automotywacja ?

Z definicji „Automotywacja sprowadza się do motywowania samego siebie.

Jest to swego rodzaju pobudzanie samego siebie do podejmowania określonego działania.

Motywacja odnosi się do sfery psychicznej człowieka. Ma charakter wewnętrzny, atrybutowy, stanowi proces regulacji, który pełni funkcję sterowania czynnościami tak, aby prowadziły do osiągnięcia określonego wyniku, celu”.

Encyklopedia Zarządzania (Z. Jasiński, 2005, str. 249)

Upraszczając wyłapmy z tej definicji 3 słowa –

  1. CEL , wynik działań do którego dążę

  2. WNĘTRZE czyli JA (moja psychika, cechy wyróżniające mnie, atrybuty)

  3. POBUDZANIE czyli bodziec, który mnie pcha w kierunku celu

Bez spójności tych trzech obszarów nie mamy co mówić o automotywacji.

Najważniejszy jest CEL , czyli musimy wiedzieć co jest dla nas ważne i co chcemy osiągnąć. Często mylimy CELE z marzeniami. Różnica polega na tym że cele realizujemy, podejmujemy działania, o marzeniach możemy mówić całe życie. Na początku mówimy „moim marzeniem JEST”, a później „miałem takie piękne marzenia”.

Czym jest WNĘTRZE? To nasze cechy, umiejętności które nas wyróżniają na tle innych. Nasze wewnętrzne potrzeby, pragnienia, predyspozycje. Duże znaczenie będzie miało poczucie własnej wartości i pewności siebie , coś co nazywamy WIARĄ we własne siły. Musimy sobie uświadomić jednocześnie, że duży wpływa na nas mają INNI

Kojarzycie takie sytuacje w swoim życiu, że mieliście CEL, na czymś WAM zależało a z zewnątrz słyszeliście „to nie dla ciebie, zobaczysz będziesz żałował, tylko się rozczarujesz, nie uda ci się, nie rozśmieszaj mnie” I najgorsze – „tylko nie przychodź do mnie jak się ci nie wyjdzie”

Przecież to najgorsze co w danym momencie możemy usłyszeć!!

Potrzebujemy wsparcia, mamy obawy , a na starcie słyszymy, że jak nam się nie powiedzie , to nie mamy co liczyć na pomoc.

Zwróćcie uwagę na pewien drobiazg… Czy boimy się porażki? Czy boimy się tego że się przewrócimy? NIE !! Boimy się tego co powiedzą, pomyślą wtedy o nas INNI i jak długo będą nam to pamiętali.

Ostatnie to BODZIEC, czyli nasza wewnętrzna WARTOŚĆ MOTYWUJĄCA. Siła, która będzie nas ciągnęła do przodu. Może być nią wszystko – złość, duma , strach, obawa, miłość, odpowiedzialność, wzbudzenie zazdrości, wstyd. Każdy ma swój bodziec, który jest spójny w naszym celem

Automotywacja nie jest prosta….wymaga wysiłku i determinacji i nasz organizm to wie, dlatego zaczyna się bronić.

Podczas swoich szkoleń pokazuję w prosty sposób jak sprawdzić co jest dla nas naprawdę WAŻNE by móc wyznaczyć sobie poprawnie SWÓJ CEL. Nie cel innych tylko MÓJ.

Daję gotowe przykłady jak wzmacniać swoje poczucie własnej WARTOŚCI i PEWNOŚĆ SIEBIE

I co bardzo ważne pokazuję jak odkryć swój BODZIEC.

W trakcie szkolenia dzielę się swoim oraz innych doświadczeniem w osiąganiu celów oraz pokazuję proste łatwe sposoby na automotywację, by tym razem jednak CHCIAŁO SIĘ CHCIEĆ.

Reszta będzie należała do WAS. Bo WIEDZIEĆ to jedno a DZIAŁAĆ to coś zupełnie innego

hr strefa wiedzy zobacz wszystkie
Automotywacja i motywacja w warunkach pracy zdalnej oraz Zarządzanie zespołem zdalnym.
wiecej
Kilka rad jak przezwyciężyć stres i dlaczego... nie zawsze warto z nim walczyć
wiecej