Praca zdalnie sterowana

Praca zdalnie sterowana

 
Co lepsze: sterylna rzeczywistość pociętych działowymi ściankami biur, czy wygodny fotel na zacienionym ganku własnego domu? Jeśli wolisz pracować w komfortowym otoczeniu, spróbuj sił w pracy zdalnej.

Co to jest?

Praca zdalna polega na wykonywaniu swoich zadań spoza biura, za pomocą połączenia internetowego z serwerem firmy. Za pomocą specjalnych programów, niedopuszczających do wycieku danych, pracownicy otrzymują dokumenty niezbędne do realizacji zlecenia i opracowują je na swoich komputerach. Mogą dzięki temu być stale mobilni i nawet dalekie wyjazdy nie przeszkadzają im w wypełnianiu obowiązków. Jest to zatem znakomity sposób na zapewnienie pracownikom komfortu, przy jednoczesnym umożliwieniu im natychmiastowego kontaktu z centralną bazą danych, niezależnego od dnia czy godziny.

Koszyk zalet

Najważniejszą cechą pracy zdalnej jest umożliwienie pracownikowi wykonywania zadań w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca. Jeśli dysponuje on laptopem, może rozdzielić swój czas między obowiązki domowe, takie jak opieka nad dzieckiem, z codzienną rutyną swojego zakładu. Nie są ograniczane także możliwości wyjazdu, małżeństwa nie muszą zatem z dużym wyprzedzeniem planować wolnego czasu.

Kolejną ogromną korzyścią z pracy zdalnej są czynione dzięki niej oszczędności. Nigdy nie przebywając w biurze, pracownicy nie muszą tracić pieniędzy na paliwo ani bilety autobusowe. Odpada również konieczność kupowania posiłków, zwykle o wiele droższych niż te, które można przygotować w domu. Z drugiej strony – pracodawca nie musi wydawać dużych pieniędzy na utrzymanie i zaopatrzenie biura, w którym pracuje armia specjalistów. Wynajmowanie dużej powierzchni i przygotowanie na niej stanowisk pracy przestaje być problemem.

Zaletą jest także możliwość noszenia wygodnych ubrań – wszak we własnym domu nie trzeba od siebie wymagać urzędowego uniformu. Jak widać, praca na odległość to rozwiązanie niezwykle komfortowe – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Nie wszystko złoto...

Praca zdalna w swej obecnej formie posiada kilka wad. Mimo że jest innowacyjną formą zatrudnienia, pełnymi garściami czerpiącą z dobrodziejstw techniki, to jednak musi borykać się z technologicznymi niedostatkami. Nadal bowiem jesteśmy dalecy od stworzenia komputerów idealnych, banalnie prostych w obsłudze i bezawaryjnych. Istnieje również zagrożenie ze strony hakerów, kradnących lub niszczących informacje.

Powyższe czynniki wymuszają na twórcach oprogramowania do pracy zdalnej konieczność wprowadzania coraz to nowych procedur bezpieczeństwa. W efekcie aplikacje te stają się bardzo skomplikowane, a trudności w obsłudze potrafią zniechęcić i zdemotywować nawet najwytrwalszych pracowników. Również połączenia z Internetem nie są idealne - przerwy w funkcjonowaniu Sieci powodują zastoje projektów. Praca zdalna cierpi na przypadłości znane każdemu użytkownikowi komputera, a jedynym pocieszeniem w tej sytuacji jest fakt, iż problemy dają się z grubsza przewidzieć.

Problemy trudne do przewidzenia zdarzają się natomiast pracodawcom. Nie mając bezpośredniego kontaktu ze swoimi pracownikami, nie mogą oni sprawować nad nimi stałej kontroli. Niewykonalne jest natychmiastowe wskazywanie elementów, które powinny zostać poprawione, ani nadzorowanie ludzi na bieżąco.

Dla kogo?

Pracę zdalną może wykonywać tylko określona grupa zawodowa – to oczywiste, że robotnik na budowie nie wyleje fundamentów za pomocą Internetu. W związku z tym wykonywanie zadań w domu można powierzyć jedynie osobom, których stanowisko wymaga posługiwania się komputerem. Programiści, webmasterzy, projektanci witryn internetowych oraz inny przedstawiciele branży IT to specjaliści, do których kierowanych jest najwięcej ofert. Zdalne zatrudnienie znajdą też osoby zajmujące się internetowym marketingiem (np. wysyłaniem e-maili, dodawaniem wpisów na forach czy zarządzaniem kontami w portalach społecznościowych), tłumacze, telemarketerzy, copywriterzy (czyli osoby piszące teksty na zlecenie), a nawet dziennikarze. Warto zaznaczyć, że rynek pracy zdalnej stale się rozszerza, jako że coraz więcej branż ulega skomputeryzowaniu.

Technologiczne pionierstwo

Wszelkie niedostatki pracy zdalnej nie powinny nikogo zniechęcać do jej wykonywania. Wady będą bowiem stopniowo eliminowane wraz z ewolucją technologii. Konieczne jest jednak przetarcie szlaku, wskazanie i oznakowanie wszystkich trudności. Wiedzą o tym przedsiębiorcy z bogatych państw. Inwestują oni w tę innowacyjną formę zatrudnienia, dzięki czemu w Holandii czy Finlandii wykorzystuje ją niemal połowa pracowników. Miejmy nadzieję, że w Polsce również przestanie być postrzegana jako egzotyczne dziwactwo.

Michał Puczyński, Portal pracy Jobexpress.pl
 
hr strefa wiedzy zobacz wszystkie
„Jeśli robisz to co zawsze robiłeś, dostaniesz w zamian to, co zawsze dostajesz”- Henry Ford.
wiecej
Choć minęło ponad 30 lat od czasów, gdy nasza gospodarka uległa transformacji otwierając się na kapitalizm, do dziś w niektórych firmach możemy spotkać przestarzały
wiecej