Quo vadis absolwencie

Quo vadis absolwencie

Kończysz liceum, stajesz przed wyborem uczelni, kierunku, specjalizacji. Dokoła słyszysz głosy starszych, doświadczonych autorytetów, rodziców. Oferta kierunków stworzonych przez uczelnie jest bogata. Uniwersytety prześcigają się w tworzeniu tych  otwierających drzwi do kariery, bogactwa i spełnienia zawodowego.

Media, Marketing i Reklama Polityczna; Mediteranistyka; Kognitywistyka. Często zapominamy o sobie  i swoich potrzebach omamieni ładnie brzmiącymi nazwami ofert dających kilkadziesiąt możliwości spełnienia zawodowego. Wysyłasz dokumenty. Dobrze zdana matura gwarantuje Ci miejsce w elitarnych szeregach studentów „najlepszego Uniwersytetu”. Wyczekujesz listu zwrotnego, zastanawiając się czy Twój wybór jest tym najlepszym dla Ciebie. Jest! Oblewa Cię zimny pot, odczuwasz drgawki, czujesz zarazem  strach i ekscytację. Otwierasz kopertę z pięknym logo uczelni. „Informujemy, iż został pan przyjęty na pierwszy rok studiów.” Zamaszysty podpis dziekana, dziękujemy- świętujemy. Wystarczy?!

Zaczynasz studia, mijają kolejne semestry, a Twoja fascynacja zmienia się w rozczarowanie. Jednocześnie znajdujesz i dopuszczasz do głosu zainteresowania, którym chcesz się poświęcić.  Poczucie odpowiedzialności i rozsądek nie pozwalają Ci na rzucenie studiów tuż przed obroną. Twoje postanowienie dobrnięcia do mety wygrywa. Lata studiów stworzyły z Ciebie pracownika z gruntowną wiedzą. Jednak rozczarowanie bywa większe. Czujesz, że to czego nauczyłeś się podczas lat studiowania, to wciąż nie to co chcesz w życiu robić.

Przyszedł więc czas na wykorzystanie wiedzy i umiejętności do tego aby…  zmienić swoje kwalifikacje.

Sonda dotycząca zmiany kwalifikacji zawodowych przeprowadzona przez portal rynekpracy.pl informowała, że ponad 44% ankietowanych jest gotowa do przekwalifikowania zawodowego dla podjęcia lepszej pracy. Taka decyzja wymaga jednak odwagi. Na szczęście współczesny rynek oferuje nam setki możliwości zmian zawodu. Specjalistyczne firmy prezentują nam szeroką gamę interesujących szkoleń zwiększających nasze kwalifikacje, projekty na jakie możemy trafić co jakiś czas w mieście swojego zamieszkania pozwalają te umiejętności poszerzyć w ramach programów dofinansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Dróg zmiany drogi zawodowej jest wiele. Wystarczy świadomie wybrać.

Pełen zapału  siadasz przed komputerem, stertą gazet codziennych i zaczynasz przeglądać oferty pracy. Zamiast niej monitor wylewa na Ciebie kubeł zimnej wody. Otrząśnij się! Ale Ty się nie poddajesz. Wysyłasz swoje CV z nadzieją na odpowiedź.

Zapraszany na kolejne rozmowy odwiedzasz  biura firm, w poszukiwaniu  tej, która da Ci najwięcej możliwości rozwoju i dobrą atmosferę w zespole. Chcesz poczuć, że Twoja praca nie idzie na marne. W międzyczasie przechodzisz kolejne szkolenia i kursy, które podnoszą Twoje umiejętności, będąc zarazem dodatkowym atutem w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

W końcu trafiasz tam gdzie czujesz, że jest Twoje miejsce. Pierwszy dzień pracy, poznajesz firmę, środowisko, współpracowników. Przełożony przedstawia Ci zakres Twoich obowiązków. Zajmujesz miejsce przy biurku czując niemoc. Masz z sobą bagaż środków, ale nie do końca wiesz jak je wykorzystać. Nie martw się już niedługo poczujesz się jak ryba w wodzie, zdobędziesz nowe umiejętności oraz wykorzystasz te, które już zdobyłeś w czasie szkoleń i kursów. Okazały się one przydatne w czasie poszukiwania pracy. Dzięki kursom znajdującym się w ofercie firm szkoleniowych wiesz jak korzystać ze swoich środków, którymi dysponujesz. Z nauczyciela języka polskiego stajesz się pracownikiem galerii sztuki, z ekonomisty menagerem instytucji kulturalnej, bank zmieniasz na agencję reklamową. Wszak nie wykształcenie, które daje nam uczelnia jest najważniejsze ale to jakie są nasze cele. Dyplom ukończenia studiów nie jest  wyznacznikiem naszych umiejętności, kreatywności, pracowitości i elastyczności.

Ważny jesteś Ty. Istotne, abyśmy wykonywali zawód, który będzie zgodny z naszymi preferencjami. Ponieważ owa pasja oraz studia dobrane pod względem naszych kompetencji będą w późniejszym czasie gwarantem znalezienia wymarzonej dla nas pracy.

hr strefa wiedzy zobacz wszystkie
„Jeśli robisz to co zawsze robiłeś, dostaniesz w zamian to, co zawsze dostajesz”- Henry Ford.
wiecej
Choć minęło ponad 30 lat od czasów, gdy nasza gospodarka uległa transformacji otwierając się na kapitalizm, do dziś w niektórych firmach możemy spotkać przestarzały
wiecej