Porzuć rutynę, działaj kreatywnie

Porzuć rutynę, działaj kreatywnie

Kreatywność to towar deficytowy. Nie każdy od razu wpada na genialne, oryginalne pomysły.  Nie każdy myśli w sposób niekonwencjonalny. Niektórzy ludzie z takim darem się rodzą ale można też nauczyć się myśleć kreatywnie. Jak powiedział Albert Einstein „ograniczeniem kreatywności są tylko posiadane nawyki”.

Nawyków nie mają najmłodsi. Dlatego kreatywność warto rozwijać już od dziecka i jest na to mnóstwo sposobów. Jeden  z najważniejszych to swoboda. Dziecku nie należy podsuwać gotowych rozwiązań. Jeśli dostaje do rąk zabawkę, której wcześniej nie widziało, nie pokazujcie mu , jak się nią bawić. Niech samo wymyśli , co ma z nią zrobić. Może się okazać, że maluch was zaskoczy. Zabawki to zresztą nie tylko lalki, klocki i samochody. Są dzieci, które wolą się bawić sprzętami kuchennymi i należy im na to pozwolić , pod warunkiem, że to bezpieczne. Jeśli dziecko zbiera jakieś drobiazgi, np. kamienie, papierki, kapsle -też nie należy się denerwować. Nie przeszkadzajcie dzieciom zajmować się rzeczami, które w naszym – dorosłych -mniemaniu są zbędne. Dziecko ma swój świat, jeszcze zdąży się dowiedzieć lub samo na to wpadnie, ze kapsle się wyrzuca, a lalki można ubierać, czesać i wozić w wózku.

Jeśli w codziennym życiu, w pracy czy nawet podczas gotowania obiadu poddajecie się rutynie, nie macie szans na nic odkrywczego. Zupa pomidorowa będzie smakowała zawsze tak samo, a artykuł będzie podobny do wszystkich innych, które ukazały się na ten temat. Czy pomyśleliście kiedyś, żeby do pomidorówki dodać np. 1-2 goździki? Nie. No właśnie, spróbujcie dorzucić inną niż zwykle przyprawę  a efekt was zaskoczy. Najważniejsze, żeby odejść od schematu i uruchomić proces twórczego myślenia. Potem wszystko samo potoczy się lawinowo. Jeśli ktoś nie wierzy na słowo, może uwierzy trenerom, którzy prowadzą warsztaty z zakresu kreatywności i twórczego myślenia. Oferta szkoleń na ten temat jest ogromna.

Rozbudzaniu kreatywności warto poświęcić trochę czasu każdego dnia. Zacząć trzeba od bardzo zwykłych  czynności , jak  gotowanie wspomnianej zupy pomidorowej czy  pojechania do pracy inną niż zwykle trasą. Jeśli macie dzieci, wykorzystajcie to! Spróbujcie z nimi zbudować coś z klocków. Maluchy będą zachwycone, a wy możecie się od nich czegoś nauczyć.  Podczas spaceru w lesie obserwujcie połamane drzewa, korzenie, gałęzie i spróbujcie zastanowić się, co wam ich kształty przypominają. To naprawdę świetna zabawa i sposób na to, żeby dzieciaki nie marudziły, że ich nogi bolą. Warto zajrzeć również do Internetu. W sieci znajdziecie sporo ćwiczeń, które pomogą wam  uruchomić twórcze myślenie. Jedno z nich polega na ułożeniu listy pytań, z pozoru bezsensownych, i próby odpowiedzi na nie (pytania typu „co by było gdyby ciotka miała wąsy?”).  

Większość  ludzi ma tendencję do działania według dobrze znanych modeli zachowań, bo tak jest bezpieczniej, bo skutki ich działań są przewidywalne. Warto jednak  zejść z utartej ścieżki. Co jeśli spotka was porażka?  Kreatywni  traktują porażkę, jak informację zwrotną. Pytają "dlaczego?" i szukają nowej drogi do osiągnięcia celu pamiętając , co doprowadziło ich do niepowodzenia.  Ludzie kreatywni są zwykle optymistami i otaczają się podobnymi osobami. Trudno bowiem rozwinąć skrzydła, kiedy wokół są ludzie, którzy wątpią w powodzenie waszego pomysłu. Zamiast szukać zalet, wynajdują wady w proponowanych przez was rozwiązaniach. Lepiej wyrwać się z takiego środowiska. Najtrudniej jednak pokonać bariery, które macie w sobie. Lęk przed niepowodzeniem, przed porażką i opinia innych paraliżuje i nie pozwala działać inaczej niż schematycznie i rutynowo. A jednak spróbujcie, przezwyciężenie takich barier to początek lepszego życia.

aktualnosci zobacz wszystkie Lauren Peso
2021-03-15
AC/DC – poznaj najskuteczniejszą metodę oceny pracowników!
wiecej
aktualnosci zobacz wszystkie
Wyniki testu Gallupa dostarczają nam wiedzy, jak pracownicy lub kandydaci do pracy rozwiązują swoje problemy, pozyskują wiedzę i współdziałają z innymi. Dzięki temu wiemy, jakimi zasobami dysponujemy i w czym może tkwić źródło naszego sukcesu, jako całej organizacji.
wiecej